Selinsgrove Area Girls Basketball League (SAGBL)

Welcome to the 2018-2019 Selinsgrove Area Girls Basketball League (SAGBL)

 

OPEN GYMS @ SELINSGROVE AREA ELEMENTARY GYM FROM 5-7 P.M.

     Dates (Sundays):  11/4, 11/11, 11/18

     **Girls should wear athletic apparel and footwear and bring something to drink.

WEEKS OF PRACTICE (M-TH)

10/15, 10/22, 10/29, 11/5, 11/12, 11/19, 11/26, 12/3, 12/10, 12/17

**Each team will practice one night per week with open gyms on Sunday as an optional second practice for players.

**No practices will be held on Thursday, November 22.

GAME DAYS (Saturdays) and TIMES

11/3

9:00-9:45 am        Team 1 v. Team 2

10:00-10:45 am   Team 7 v. Team 5

11:00-11:45 am   Team 7 v. Team 6

12:00-12:45 pm   Team 3 v. Team 4

1:00-1:45 pm        Team 8 v. Team 8

11/17

3:30-4:15 p.m.     Team 8 v. Team 8

4:30-5:15 p.m.     Team 2 v. Team 3

5:30-6:15 p.m.     Team 1 v. Team 4

6:30-7:15 p.m.     Team 5 v. Team 7

7:30-8:15 p.m.     Team 5 v. Team 6

12/1

9:00-9:45 am        Team 6 v. Team 7

10:00-10:45 am   Team 6 v. Team 5

11:00-11:45 am   Team 1 v. Team 3

12:00-12:45 pm   Team 2 v. Team 4

1:00-1:45 pm        Team 8 v. Team 8

12/15

9:00-9:45 am        Team 1 v. Team 2

10:00-10:45 am   Team 8 v. Team 8

11:00-11:45 am   Team 3 v. Team 4

12:00-12:45 pm   Team 7 v. Team 6

1:00-1:45 pm        Team 7 v. Team 5

11/10

9:00-9:45 am        Team 1 v. Team 3

10:00-10:45 am   Team 8 v. Team 8

11:00-11:45 am   Team 2 v. Team 4

12:00-12:45 pm   Team 6 v. Team 7

1:00-1:45 pm        Team 6 v. Team 5

 11/24

3:30-4:15 p.m.     Team 8 v. Team 8

4:30-5:15 p.m.     Team 7 v. Team 6

5:30-6:15 p.m.     Team 7 v. Team 5

6:30-7:15 p.m.     Team 1 v. Team 2

7:30-8:15 p.m.     Team 3 v. Team 4

12/8

10:30-11:15 am  Team 2 v. Team 3

11:30-12:15 pm  Team 1 v. Team 4

12:30-1:15 am     Team 5 v. Team 7

1:30-2:15 pm       Team 5 v. Team 6

2:30-3:15 pm       Team 8 v. Team 8

12/22

9:00-9:45 am        Team 2 v. Team 4

10:00-10:45 am   Team 8 v. Team 8

11:00-11:45 am   Team 1 v. Team 3

12:00-12:45 pm   Team 6 v. Team 5

1:00-1:45 pm        Team 6 v. Team 7

Team# and Rosters

Team 1 (Orange):Kruskie

#43 L. Kruskie, #35 A. Stoneburg,

#36 T. Mowery, #14 M. Sprankle,

#9 L. Nadolny, #4 V. Shaffer,

#6 Z. Easton

Team 2 (Yellow):Wagner/Furgison

#43 B. Furgison, #31 K. Sprenkel,

#17 T. Posner, #8 L. Dent,

#10 A. Longacre, #12 L. Treas

#8 K. Krautheim

Team 3 (Blue): Snyder/Moore

#13 L. Reichenbach,

#5 M. Maneval,

#28 E. Walter, #28 L. Moore,

#18 Anna Yang, #11 Angel Yang,

#22 A. Lewis

Team 4 (Black):Morrison/Shambach

#20 E. Morrison, #7 K. Dodge,

#14 G. Heckman, #6 C. Beatty,

#17 L. Shoch, #9 M. Kunkel,

#2 A. Hurlburt

 

Grade 1 & 2—Team 8

Grade 3 &4—Team 1, 2, 3, 4

Grade 5 & 6—Team 5, 6, 7

Team 5: Kruskie (Blue/White)

#10 K. Kruskie, #3 C. Richardson,

#13 E. Barlett, #23 B. Batdorf,

#22 K. Batdorf, #21 M. Benner,

#15 G. Hackenberg, #6 N. Webster,

#24  K. Estep

Team 6: Morrone (Blue/White)

#5 G. Morrone, #17 K. Snyder,

#1 K. Shaffer, #6 R. Ewig,

#19 L. Mitterling, #4 C. Petersen,

#11 J. Erdman, #32 E. Petersen,

#12 A. Gatewood

Team 7: Mangels/Slavishak (B/W)

#4 A. Mangels, #24 V. Slavishak,

#31 A. Bucher, #15 H. Paulhamus,

#3 S. Presgraves, #10 B. Manno

#2 A. Geipel, #30 I. Auman,

#33 M. Koster

Team 8: Kolak/Erb (Red)

#3 M. Berge, #28 M. Figard,

#25 N. Roush, #9 S. Santer,

#11 E. Longacre, #14 K. Erb

#59 T. Hauck, #14 G. Hummel,

#33 A. Kolak, #7 K. Shaffer,

#10 A. Shambach, #21 K. Sprenkel

#15 P. Shamp, #34 S. Kovaschetz

Any questions about the upcoming season or registration can be emailed to SAGBL League Coordinator, Chris Morrison @ cmorrison@seal-pa.org